סיור בעקבות המושבה האמריקאית ביפו (28 יול' 2013)

המושבה האמריקאית היא פנינה באמצע המרכז הסואן של תל אביב, השכונה נראית כלקוחה מעיירת סקי אירופאית, מוקפת בגינות, משובצת בבתי עץ ובמרכזה כנסייה.

מאת: shameless

הדפס מאמר שלח לחבר

מי הקים כאן את השכונה ומדוע? על שאלות אלו ואחרות ננסה לענות בסיורנו.

את הסיור נתחיל בקפה יפו מסעדה כשרה בתל אביב, בלב שוק הפשפשים. משם נתחיל את הסיור לכיוון כיכר השעון הלוא היא "סחנאת אל דאולה" – כיכר הממשלה של השלטון העותמאני, נביט במבנה הסאריה החדשה ונתפעם ממגדל השעון המרהיב. משם נמשיך דרך רחוב רזיאל שהיה בעבר מרכז העסקים הראשון של יפו מחוץ לחומות, ועד היום נראים בו שרידים של אותם עסקים.

בוני הרחוב הם שניים, ושניהם הטביעו חותמם. האחד איסכנסיר עוואד נוצרי מרוני רב פעלים שעסק בין היתר ברכישת קרקעות, בניית מרכזי מסחר וגם בעסקי הנסיעות. איסכנדיר איש העולם הגדול אף שינה את שמו לאלכסנדר הארוואד, וביתו ברחוב רזיאל מספר 15 עדיין עומד על תילו כולל הברכה בעברית. באמצע הרחוב משתנה שמו לנג'יב בוטרוס, גם הוא איש עסקים שבנה ברחוב מספר בתים. בדרך למתחם התחנה נעבור דרך מלון סורסוק אשר נבנה על ידי משפחת סורסוק ושימש יותר מאוחר גם כמקום משכנו של המשביר. נגיע למתחם התחנה ושם נתרשם מהמסילה, הקרונות ומהבתים של משפחת וילנד הטמפלרית שבנתה כאן מפעל ראשון לבלוקים ומוצרי מלט אחרים (אפילו מרצפות).

המתחם משחזר את המבנים שהיו כאן מאז הקמת תחנת הרכבת בשנת 1892 על ידי חברה צרפתית וביזמתו של יוסף נבון. לאחר שיטוט בתחנה, נחזור לרחוב אילת, נעלה עד למפגש עם רחוב אאורבך ונכנס לשכונה האמריקאית. השכונה שעובר מתיחת פנים הוקמה על ידי חולמים אמריקאים בשנת 1866 כאשר כומר פרוטסטנטי בשם ג'ורג' אדמס רואה בדמיונו מושבת אמריקאים שמיישבים את ארץ הקודש, ומביאים את הגאולה לארץ לעם היהודי. לאחר שהתארגנו המתיישבים החדשים בארץ מוצאם- מדינת מיין שבארה"ב, הם מגיעים לנמל יפו על בתיהם וכל חפציהם האישיים ומנסים לקבל אישור התיישבות בסביבה. האישור מגיע קצת באיחור לאחר 3 חודשי המתנה מורטי עצבים, ולאחר שהחבורה בת 157 נפשות מאבדת 9 מבניה, ביניהם אפילו ילדים קטנים. החבורה מתיישבת בשכונה אולם לאחר שנתיים של ניסיון רצוף בקשיים מכל הצדדים- אוכלוסייה עוינת, מזג אוויר חם מאוד ואפילו מנהיג שהתגלה כשקרן, חוזרים המתיישבים כלעומת שבאו לארץ מוצאם, ובמקומם מתיישבים הטמפלרים שבאו מגרמניה, גם הם בעקבות חזון הגאולה, אולם הפעם הגאולה עבורם.
שיטוט בשכונה מגלה בתים יפים, אכסניה (עמנואל) מסבירת פנים של יהודים משיחיים, כנסייה מרהיבה (עמנואל) ואפילו גן יפיפה שהיווה מקום מפגש להרבה זוגות לפני למעלה מ 100 שנים. הגן שכונה הפארק אצל המתיישבים, הוא זה שנתן את השם למלון בו נמצאת כיום אכסניית עמנואל, ושהיה בבעלותו של הברון פון אוסטינוב. שיטוט בשכונה נותן בהחלט תחושה של חו"ל. כקינוח ניתן לשבת לקפה בבית הקפה שבאכסניה או לבקר בכנסייה בשעות הפתיחה.


אטרקציות בתל אביב נוספות

הוסף תגובה תגובות הגולשים

יש סיורים מודרכים באזור? (29 יול' 2013)

"אשמח לקבל פרטים"

הוספת תגובה:

This Is CAPTCHA Image